Este alergie sau manifestarea unei alte boli?

Alergii

Postata de iulianabacaoanu cu 12 ani in urma.

De cateva saptamani sufar de mancarimi de piele, in mod special pe picioare si pe brate.Nu am alte semne pe piele, decat ca atunci cand ma scarpin pielea se inroseste si pare inflamata.Au fost zile cand acest prurit a mai scazut in intensitate, alteori e mai intens.Am analizele uzuale relativ bune,doar colesterolul un pic marit.Iau Omega 3, iar pentru niste dereglari menstruale iau Femicur.Am varsta de 45 ani.As vrea sa stiu daca este bine sa incerc cu Claritin, desi acesta este doar pentru simptomatologie sau tebuie sa fac alte investigatii mai speciale.Multumesc anticipat .

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

femicur de cand luati? alte medicamente mai luati? ati fost la medicul de familie pentru un consult?
despre claritine, desi acesta se elibereaza de la farmacie fara reteta, de principiu nu ar trebui sa il luati in necunostinta de cauza fara indrumarea medicului. chiar daca este vorba despre o alergie si nu alta boala dermatologica, ar trebui sa mergeti la un consult dermatologic pentru identificarea cauzei.

va urez o seara buna

iulianabacaoanu

acum 12 ani

Multumesc, am fost o saptamana plecata si de aceea raspund cu intarziere.
Acel prurit de care intrebam a disparut brusc, asa cum a si aparut. Daca revine, voi merge la un consult.Cu stima.