eruptii/ iritatii sporadice

Alergii

Postata de dianaivan cu 10 ani in urma.

Buna seara!
Mama mea are o problema, de cateva luni ii apar sporadic eruptii/ iritatii, nu stiu cum sa le numesc, prima data pe spate, in zona sacrala (aici au aparut chiar destul de liniar), acum pe picior si in zona bazinului.Nu stiu daca are vreo legatura cu alimentatia dat fiind ca mama nu face excese alimentare de niciun fel, mananca foarte sanatos (multe salate, peste, foarte rar carne, dulciuri sau alte alimente considerate nu tocmai sanatoase) si nu prezinta alte simptome.Daca aplica alcool mentolat, observa o ameliorare, nu se mai scarpina dar mi-e teama sa nu fie ceva mai grav, spre exemplu un parazit. Va rog sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

altcineva

acum 9 ani

In mod sigur este un parazit,eu am aceiasi problema,am facut un ex.coprologic si s-a gasit parazit intestinal...am primit tratament cu Albendazol...oricum este necesar sa urmati indicatile medicului de familie.