Eczema in zona genitala si in jurul buricului

Alergii

Postata de UnAnonim cu 14 ani in urma.

Mi-au aparut niste bubite(seamana cu niste cosuri) in zona genitala si ceva mai sus,spre buric.Nu simt nici o mancarime.E deja o saptamana si ceva de cand au aparut si parerea mea e ca sunt o reactie adversa la Diclofenac(cu care m-am dat chiar in zona decrisa mai sus,in special in jurul buricului,pentru ca am avut o contractie/intindere).
A mai trecut cineva printr-o situatie similara?Daca da,credeti ca ar trebui sa iau ceva masuri sau o sa treaca de la sine?(am incercat cu tinctura de galbenele si acum si cu bitter suedez)
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Maria C

acum 14 ani

Incearca sa iei de la farmacie claritin, daca nu-ti va trece ar fi bine sa te vada un dermatolog. Numai bine

maria1251

acum 14 ani

Si eu am avut exact aceeasi problema, imi apareau niste bubite ca niste cosuri si in timp au devenit chiar foarte purulente, pentru ca din comoditate nu m-am dus la medic. Solutia a fost foarte simpla: am fost la dermatolog si mi-a dat niste antibiotice si o crema pentru aplicare locala. Crema se prepara in farmacii, dar din pacate nu stiu cum se numeste. Oricum, cel mai bine e sa mergi la medic, deoarece acele cosuri sunt provocate de un streptococ si de aceea ai nevoie si de tratament cu antibiotic

Dr. Dermato

acum 14 ani

Poate fi o dermatita de contact, dar poate fi si o foliculita; in primul caz tratamentul se bazeaza pe dermatocortip***azi, in cel de-al doilea pe antibiotice aplicate local; cel mai bine ar fi sa consultati un medic dermatolog, sa vada despre ce este exact vorba. Multa sanatate!

elena - 2055

acum 14 ani

de ceva timp imi apare herpes. care dispare si iar reapare. Ce este grav e ca apare si genital. Ce trebuie sa fac sa scap ?

miculescu c

acum 14 ani

mi-au aparut nite furuncule mai intai la subrat apoi inghinal,dermatologul mi le-a incizat .antibiograma la cantacuzino ,vaccin sunt la al 9 furuncul incizat si nu mai scap cu toate ca am terminat dozele de vaccin,ce ma sfatuiti mai departe