dupa tratarea amigdalitei cu antibiotic e normal sa faci o eruptie pe corp?

Alergii

Postata de bella_07 cu 14 ani in urma.

buna ziua am mare nevoie de un sfat de o parere in data de 6 martie i-am administrat fetitei mele antibiotic pt amigdalita boala a debutat cu febra respiratie urat mirositoare nasuc infundat sforait in somn si amigdalita umflata in partea stanga dupa ce i-am dat tratament si-a revenit imediat dar i-au aparut un ganglion in partea dreapta dupa ureche iarsambata asta i-a aparut o iritatie pe manute niste pete rosii iar duminica avea si pe obrajori pe picioare pe coate si spate nu are mancarimi nu o dor nu au crescut nu au copt nimic uneori se mai estompeaza ce poate fi o alergie o reactie adversa la antibiotic? sau ce?/

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Fetita trebuie examinata de catre medic. Trebuie exclusa scarlatina, afectiune cauzata de sterptococ!!

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Mergeti la Sp V.Babes - boli infectioase unde i se vor face analize si se va preciza diagnosticul .