Din ce cauza apare aceasta problema de mâncărime a pielii?

Alergii

Postata de Niste Silvia cu o luna in urma.

De 3 zile a început o ușoară mâncărime pe picioare pe partea de sus. Apoi pa maini, mai ales sub braț, acum și pe fata. Nu se vede încă nimic dar mâncărimea e tot mai mare.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru mancarimea pielii, de la reactii alergice pana la conditii dermatologice specifice. Daca aceasta este asociata cu alte simptome, cum ar fi eruptii cutanate, inrosirea sau umflarea pielii, ar putea fi vorba de o alergie sau de o reactie la un anumit produs pe care l-ati folosit recent.

De asemenea, uscaciunea pielii poate provoca mancarime, de obicei insotita de piele crapata sau solzoasa. Este posibil de asemenea ca aceasta sa fie cauzata de un tip de dermatita, ca dermatita de contact sau dermatita atopica, sau de o afectiune a pielii ca psoriazisul.

Stresul sau anxietatea pot sta la baza mancarimii pielii in absenta altor simptome. Mai mult, exista si afectiuni interne, cum ar fi problemele hepatice sau renale, care pot provoca mancarime a pielii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/pielea-uscata-si-senzatia-de-mancarime-a-pielii_1372
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479
sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370