DESPRE ALERGII

Alergii

Postata de dika74 cu 14 ani in urma.

Aş dori să aflu ce fel de teste pentru depistarea alergiilor există la noi în ţară , înafara celor uzuale , referitoare la polen ,praf sau acarieni şi mucegai? Dacă există pericolul de a dobândi vreo alergie de la mediul din locuinţele cu igrasie , cum se pot depista aceste alergii , devreme ce la testul de mucegai , rezultatul a fost unul negativ? Dar pentru depistarea alergiilor la compuşi chimici sau aditivi alimentari ?

Raspunsuri (10)

petrutiu camelia

acum 14 ani

alergia se manifesta prin inrosirea pielii si mincarimi pe picioare, maini, fata si prin umflarea ochilor

anna

acum 14 ani

si eu am o mancarime cand transpir la caldura in special am facut testul miau spus ca sant alergica la parul de pisic.am intradevar unul persian dar il am de ani.si nu am avut nimic doar cand ma enervez.ma sperii-la cald si cand transpir-nustiu ce o fi ma mananca si palmele picioarele-este foarte neplacut .locuiescin italia.vreau sa fac un consult la dermatolog la noi n tara

Alina

acum 14 ani

Cred ca e vorba de urticarie colinergica.

Alina

acum 14 ani

Raspunsul anterior e pentru Anna, din Italia. Mi se intampla si mie aceleasi fenomene.

mihaiu roxana

acum 14 ani

am o fetita de 4 ani jumate si de vreo luna de cand afost racita au inceput sa-i iasa niste pete rosii pe gat pe ceafa si mai putin pe corp am observat cand este cald si cand se enerveaza se intampla aceste pete apar si dispar ce sa fac

roxana mihaiu???

acum 14 ani

scusa ma sei roxana mihaiu di tirgoviste, che abita a valencia, espana, e lavora al sauna pompei in chiasso, svizzera?

dika74

acum 14 ani

Eu în unele situaţii simt că mă arde pielea , iar locul acela este roşu, dar trece imediat, sau la scurt timp . În plus de câte ori am mâncărimi , rămân urme roşii şi umfate ,de parcă aş fi fost zgârâiată, totuşi trece si acest ”fenomen” , în scurt timp . La medic au spus că e o formă de alergie . Nu ştiu la ce anume aş avea alergie totuşi dacă voi ştiţi vreo metodă de depistare a alergiilor la compuşi chimici , lasaţi un mesaj , vă rooog .

ak

acum 13 ani

Prin analize de sange sunt cele mai sigure..................exista paneluri cu mai multe analize la alimente sau alti factori sau prin recoltarea de saliva....doar la unele laboratoare....Recomand recoltarea de sange
Can faci alergie primele simtome pot fi inrosiea pielii, bubite, stranut, mancarimea nasului, raceli dese, tuse, varsaturi, frisoane, febra......etc.............................Cand te simti bolnav e de recomandat intalnirea cu medicul alergolog, gastro-enterolog pentru un consult

mihaela

acum 11 ani

buna,poate cineva sa ma ajute cu vreun raspuns???eu cred ca am o alergie,dar nu stiu de la ce...imi apar si dispar bube rosii ca ma mananca,mi se umfla fata,ochii,si buzele.ce trebuie sa fac??unde trebuie sa merg??ce analize, trebuie sa fac??multumesc

dika74

acum 11 ani

Eu am reusit sa depasesc problema alergiilor la factorii de mediu , sau la cine stie ce , (nu am aflat nici azi la ce anume fac alergie , cu urticarie ), dar am tinut an de an o cura cu leurda asa cum era prezentat intr-un numar din " Formula As" , si anume : o mana de leurda tocata , mixata intr-o cana cu apa , iar dupa ce se strecoara se bea apa inverzita , plina cu substante active. Cura se tine 2 saptamani , dar este foarte eficienta . Repetat an de an , observ ca nu mai exista manifestari de urticarie , roseata si umflaturi ale pielii . Eu va doresc succes , si voua .