De unde stiu?

Alergii

Postata de sztimike cu 13 ani in urma.

De unde stiu daca eu sau copilul meu este alergic la ceva? ce semne sunt?

Raspunsuri (2)

de pe net

acum 13 ani

Semne si simptome

Semnele alergiei apar de obicei la cateva minute dupa ingerarea alimentului in cauza (in maxim doua ore).
Natura si intensitatea semnelor variaza de la o persoana la alta. Ele pot include unele din simptomele urmatoarele, singure sau in asociatie:
- simptome cutanate: prurit (mancarimi), eruptii, eritem (inrosire), tumefactia fetei, a buzelor
- simptome respiratorii: respiratie suieratoare (wheezing), dispnee, jena respiratorie
- simptome digestive: crampe abdominale, diaree, colici, greturi si varsaturi
- simptome cardiovasculare: paloare, hipotensiune arteriala, pierderea constientei

Reactiile alergice severe – soc anafilactic – au manifestari grave si adesea mortale:
- ingustarea cailor respiratorii, ce antreneaza dificultati in respiratie
- scaderea dramatica a presiunii sangvine
- vertij
- stop cardio-respirator

Csara

acum 13 ani

Ii poti face niste analize de baza pentru alergii care includ imunoglobulina E pentru inceput. Exista si un test specific pentru alergii care iti va depista cu exactitate si care sunt alergenii la care reactioneaza copilul. De obicei, se inroseste nasul, stranuta, respira greu (daca sunt de tip orl) sau apar fel si fel de eruptii pe piele sau apare diaree si varsaturi daca alergiile sunt de tip alimentar. Nu ma refer aici la alergiile grave... doar la cele mai des intalnite.