de ce mi se inngresc degetele de la aur?

Alergii

Postata de maria luisa cu 13 ani in urma.

De o luna de zile am observat ca mi se innegreste degetul unde port inel de aur. Mi s-a intamplat cu mai multe inele care stiu sigur ca sunt de aur. Care ar putea fi cauzele?
Ce analize ar trebui sa fac?

Raspunsuri (6)

una

acum 13 ani

Ar trebui sa faceti un consult la endocrinolog si la cardiolog. E posibil sa aveti probleme cu inima. Cautati pe google : aurul si bolile

bobo

acum 13 ani

mai degraba probleme hepatice. Inegrirea degetelor inseamna o reactie chimica.... cu nitrati sau derivati chimici ai azotului ....bafta

victoras

acum 12 ani

Bunica mea avea o astfel de problema.Nu putea purta nici bijuterii de aur si nici de argint. I s-a spus ca ar fi avind transpiratia mult prea sarata.Niciodata nu am gasit o rezolvare.Se poate trai si fara bijuterii,nu?

sandy

acum 10 ani

caut deja e al 5-a pagina un raspuns..nu atatea intrebari..despre pr. cu inverzirea pielii din cauza aurului.niste rasunsuri prostesti rau de tot..spun ca nu ar fi aur, ca trebuie curatat cu nu stiu ce ,ca este combinat nefiind pur..etc.nimeni nu zice ca aceasta inverzire este e piele dragilor..nu metalul se inverzeste ci pielea noastra..de la el..si asta nu in permanenta la unii.mie doar ocazional si tine vre-o saptamana..cat sa ma intreb ce e..ca mi si dispare...uit..si apoi reapare..singura chestie observata este o aciditate mai ridicata in organism..
deci in mare..inelele de pe degete sunt de aur.. din cand in cand incepe sa se inverzeasca/inegreasca pielea sub ele..
stie cineva ceva despre asta..fara sa raspunda cu alte intrebari?in afara sa mi spuna sa verific metalul..sa l spal si etc p***ai..este ceva intern care da aceasta modificare tranzitorie...?un raspuns pertinent?

IVAN LUCIAN

acum 7 ani

Si eu tot asta caut .Romania chiar e o tara de cretini.

Lili

acum un an

Astfel de răspunsuri se găsesc eventual la un medic care să fie dispus să-și bată capul cu așa ceva și să investigheze. Uneori nu se mobilizează nici măcar pentru lucruri mult mai serioase. Și atunci există soluția de a căuta pe forum-uri unde poate din dorința de a ajuta, multi își dau cu părerea. Nefiind profesioniști, sunt clasați in final că fiind cretini, dew către alții nu cu mult mai deștepți. Trăiască omenia.