de ce imi apar blande rosii pe corp care ma mananca,in special noaptea?

Alergii

Postata de Utilizator11705529816 cu 4 luni in urma.

Buna ziua!de doua luni au inceput sa mi apara niste blande rosii pe tot corpul care ma mananca foarte tare,in special noaptea.am incercat sa schimb si balsamul de rufe si dero ,in momentul de fata nu mai am chiar peste tot ,mai mult pe picioare dar mancarimile sunt foarte deranjante,chiar nu inteleg de la ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Mancarimile de piele sau pruritul pot avea diverse cauze, de la alergii la medicamente sau alimente, boli de piele precum dermatita sau psoriazis, boli ale ficatului sau rinichilor, pana la paraziti sau paduchi. Daca mancarimile au inceput recent si au devenit cronice, probabil ca nu sunt cauzate de un detergent de rufe sau de un balsam.

Va recomandam sa va adresati unui medic dermatolog pentru a exclude cauzele cutanate. El va poate recomanda teste alergologice pentru a vedea daca exista o alergie la anumite substante. Daca toate aceste teste sunt negative, atunci se poate ca mancarimile sa fie cauzate de o problema interna, la nivelul organelor, situatie in care este necesar sa consultati un medic internist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Remedii-pentru-intreaga-familie/prurit-mancarime_7987
https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928