Cum scap de mancarimi?

Alergii Mancarime

Postata de RalucaC cu 6 ani in urma.

Buna ziua, `in urma cu 2 luni mi au aparut 2 "bubite " ce ma mancau oribil,una era sub coaste in partea dreapta iar cealalta era in zona coccisului iar acestea ulterior s au inmultit , am suspectat ca sunt intepaturi de tantar , dar mancarimile au continuat pana acele bubite s a u umflat si s au facut cu niste solzisori , am crezut apoi ca faptul ca fusesem la un strand ar fi avut aceasta cauza, asa ca am fost la o clinica. Consultata fiind mi s a spus ca ar fi vorba de o alergie , am avut intrebarile normale , despre schimbarea gelului de dus , pastile luate in acea perioada, dar dupa parerea mea nimic nu era cauza , gelul de dus era acelasi , pastile nu luasem etc. mi s a dat ca si tratament : Tamalis pastilute , unguent Travocort, si o crema de corp apa in ulei Atolys. problema mea este ca dupa acest tratament nu mi au trecut acele bubite , iar mancarimile nu le am doar in acele zone , ma mananca tot corpul , ma invinetesc din scarpinat intens , ma trezesc noptile de durere ca ma scarpin, si nu stiu ce sa mai fac sincer , singura mea "scapare " daca ii pot spune asa este alcoolul mentolat care imi mai atenueaza mancarimile pentru scurt timp ce e drept, as dori un sfat ceva imi este extrem de greu sa ma controlez din scarpinat cand sunt intr un loc public . multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-cazul-reactiilor-alergice_1760