Cum să ameliorez efectele unei pete pe mâna dreaptă care apare odată pe an înainte de ziua mea?

Alergii

Postata de FireaD04! cu 3 luni in urma.

În fiecare an cu 1 săptămână înainte de a împlinii ani îmi apare o pată pe mâna dreaptă pe degete și podul palmei , nu s a găsit cauza .. mă frige , mănâncă și zemuieste . Aș dori să știu cum să ameliorez toate acestea sau măcar de ce apare și ce să fac ?? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In primul rand, este recomandat un tratament local cu creme hidratante si emoliente care sa mentina cat mai bine hidratarea pielii. In plus, puteti incerca un produs topic cu corticosteroizi, disponibil cu prescriptie medicala, care sa va reduca inflamatia si mancarimea. Este foarte important sa incercati sa evitati scarpinatul, deoarece acest lucru poate inrautati iritatia sau poate duce la infectii.

Pentru ameliorarea simptomelor pe termen lung, trebuie sa identificati care este cauza aparitiei petei. Daca nu ati s-a gasit cauza, v-ati gandit poate la o reactie alergica? Puteti face un test de alergie pentru a identifica posibili alergeni.

In plus, intrucat manifestarile dvs. se repeta in mod regulat si pentru ca niciun tratament nu a dat rezultate pana acum, recomand consultarea unui specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/tipuri-de-boli-de-piele_9901
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/10-afectiuni-comune-ale-pielii-in-randul-adultilor_12213