Cum pot asimila magneziu daca sunt alergica?

Alergii

Postata de Utilizator11719679835 cu 2 luni in urma.

Sunt alergica la magneziu, diagnosticata. Fiecare tableta care contine stearat de magneziu imi pune viata in primejdie.
Ce pot face pentru dureri de muschi, carcei, etc.?
Cum pot recupera cat de cat deficitul de magneziu?
Toate medicamentele au sterat de magneziu.
Ma puteti ajuta cu un sfat?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este important sa discuti cu medicul despre alergia ta la stearatul de magneziu. In ceea ce priveste necesitatea de magneziu, fii sigura ca ai un regim alimentar echilibrat. Exista multe alimente care sunt surse naturale de magneziu, cum ar fi cereale integrale, fructe cum ar fi bananele, avocado si fructe de mare, legume verzi cum ar fi broccoli sau spanacul, nuci si seminte. In unele cazuri, poate fi necesar sa iei un supliment alimentar care nu include stearatul de magneziu sau sa utilizezi produse topic de magneziu cum ar fi uleiuri sau lotiuni. Asigura-te ca orice produs pe care il folosesti este sigur pentru tine si nu contine stearat de magneziu sau alte ingrediente la care esti alergica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/semnale-de-avertizare-ale-unor-deficiente-din-organismul-uman_9379