CREMA PENTRU EPILAT

Alergii

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , ce ati putea sa-mi spuneti despre crema epilatorie ? a mai patit cineva asa ceva ? eu de cate ori ma epilez pe maini patesc acelasi lucru , mancarime si niste blande , ma irit si pentru un timp imi ramane pielea rosie , dupa un timp trece dar raman consecintele , bubite mici ! Multumesc mult !

Raspunsuri (2)

snickeritza

acum 12 ani

se intampla din cauza ca firul de par nu e destul de inp***at.epilarea trebuie sa aiba loc dupa o baie de minim 5 min in apa calda,nu fierbinte.asa eviti neplacerile de dupa epilat.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

e posibil sa apara niste mici inflamatii ale foliculilor pilosi (o foliculita) , cu stafilococii prezenti de obicei la suprafata pielii; necesita o buna hidratare a pielii in cursul zilelor anterioare epilarii, si acest procedeu va avea loc dupa o baie calda (pentru a destinde porii si a realiza cu usurinta epilarea)