Cosuri sau iritatii inghinal

Alergii

Postata de andruta2 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
De fiecare data dupa ce ma epilez inghinal,la vreo 2 zile imi apar ca niste cosuri sau bubite care ma mananca.Imi apar si sub piele ca niste puncte negre si daca apas imi ies cu tot cu fir de par.Bubitele acestea sunt rosii si unele au si capat ca cosurile.
Daca stie cineva ce sunt si cum pot scapa de ele,va rog sa ma ajutati.E foarte deranjant si arata si urat.
Va multumesc!
Sa aveti o saptamana minunata!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 9 ani

Citeste despre FOLICULITA .

FreeStyle11

acum 9 ani

Cauza este de la epilare.Cand te epilezi trebuie sa o faci cu o crema de ras speciala pt piele sensibila si dupa aia trebuie dat cu o solutie dezinfectanta.Ar trebui sa mergi la dermatolog pt a confirma exact aceasta cauza.Daca e asa, tot ce trebuie sa faci e sa folosesti o crema speciala de ras si o solutie dezinfectanta, dar vezi ce zice si medicul.

Johnny x

acum 9 ani

Pentru orice afectiune localizata in zona intima, recomand obligatoriu un consult la un medic dermatologic. Poate fi foliculita (inflamarea foliculilor pilosi si tratamentul consta in administrarea de antibiotice, deci tot la medic ajungi) sau poate fi Molluscum contagios in cazul in care zona afectata colecteaza lichid.
Obligatoriu, consult la medicul dentist. Insanatosire grabnica!