copil alergic

Alergii

Postata de anka9mai cu 13 ani in urma.

Am un baietel de 3 ani si 1 luna. sambata a mancat capsuni de gradina si noaptea a facut alerie, s`a umflat buza superioara peste noapte iar a 2 a zi s`a umflat sub ochiul stang,ma juns la spital unde a primit tratament si acum e bine...intrebarea mea este :ce regim trebuie sa urmam si ce anailze sa`i facem? mentionez ca si eu sunt alergica si medicii banuiesc ca e ceva genetic

Raspunsuri (8)

mikmok

acum 13 ani

Ar fi bine sa vorbesti cu medicul pediatru, sa-i cer o trimitere la alergolog pentru ai face teste.

mihaela vasile

acum 13 ani

trebuie sa duci copilul la un alergolog care iti va indica analizele ce trebuiesc efectuate si tratamentul pe care sa-l urmeze. regimul e simplu trebuie sa nu-i mai dai alimentele la care e alergic. din cate stiu eu exista si vaccinuri contra unor tipuri de alergii dar ii romania sunt cam scumpe. sanate multa

Victor Richard

acum 13 ani

Sunt mai multe tipuri alergologice: unele din sange altele cutanate. Mergi la un laborator specializat in asa ceva. Daca esti din Bucuresti, stiu ca spitalul Malaxa de alergologie ar fi potrivit pentru astfel de situatii. Evita sa-i dai copilului capsuni si fructe de padure, cel putin pana faci testele alergologice.

anka9mai

acum 13 ani

multumesc pt sfaturi

Csara

acum 13 ani

Daca puiul tau are teren alergic, iti recomand sa ai tot timpul in casa un antihistaminic pentru copii (potrivit pentru varsta lui).

anka9mai

acum 13 ani

multumesc Csara

cristina

acum 13 ani

eu am un baietel de 3 ani alergic si iti recomand cu caldura pe dna. Doctor Iacomi Adriana, medic pediatru specialist alergolog pe care o poti gasi la clinica Medlife. Sanatate puiului:)

anka9mai

acum 13 ani

Cristina de unde esti? noi suntem din Iasi! unde o gasesc pe dna dr. Iacomi Andriana? sanatate multa si voua!