Clorfeniramina??

Alergii

Postata de michaeelsy cu 12 ani in urma.

Buna seara! Eu sant mai sensibil de obicei si imi apar diferite puncte rosii pe corp care imi produc o mancarime... asta se intampla cand mananc ceva mai trecut de perioada de valabilitate (asta din greseala) iar altii nu au nimic.Eu le zic alergii si de fiecare data cand patesc asa ceva ajng la urgentze si mi se face ceva in vena si in 20 min am scapat.Data trecuta mi sa dat o pastila ca nu eram asa de rau si mi-au trecut toate chestiile astea rosii care imi aparusera.Eu nu imi mai aduc aminte cum ii zice exact dar cred ca Clorfeniramina era.... si as dori sa imi confirmati daca pastilele astea sant intradevar bune in alergiile usoare!Multumesc!

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Da si sunt eficiente.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Clorfeniramin este un antihistimanic, indicat in afectiuni alergice. Ar fi bine sa apelati la un medic alergolog pentru efectuatea testelor alergologice si a unei imunograme , pentru evaluarea statusului alergic . Exista si alte preparate antihistaminice precum loratadinum, cetirizinum, in dozele indicate de medic.