CIUPERCA SAU ALERGIE?

Alergii

Postata de ROXIY cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA AM O CIUPERCA SAU O ALERGIE PE FATA NU STIU CE EE CA INCA NU AM AJ LA MEDICUL DE FAMILIE.E ROSIE SI E CAM MARE NU STIU DE LA CE E EU CRED CA E DE LA PRAF... CE AS PUTEA SA FAC ?
SA MERG LA DOCTOR AR FII ULTIMA SOLUTIE
VA ROG AJUTATIMA

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Consultul unui medic (de preferinţă dermatolog) ar trebui să fie prima soluţie a d-vs, nu ultima, dacă doriţi un diagnostic corect şi eventual un tratament adecvat

Natalia43

acum 12 ani

Buna ziua!Am niste basicute pe talpa piciorului,iar la caldura ma mananca.Am fost la dermatlog am facut teste mi s-a dat tratament,spunand ca se numesc ecoli iar acum s-au ridicat spre glezna.Ce sfat imi dati ?

Carpe Diem

acum 12 ani

natalia, incearca cu lamisil

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs tind să cred că este vorba de o infecţie fungică pentru care trebuie urmat tratament cu antifungice (prescris de un medic dermatolog, numai după un consult şi investigaţii amănunţite). Medicul dermatolog v-a spus că aceste băşici se numesc e. coli? (întreb acest lucru deoarece E. coli este o bacterie din Familia Enterobacteriaceae, neavând nici o legătură cu apariţia băşicilor la nivelul tălpii piciorului)

Carpe Diem

acum 12 ani

Da, dupa descriere pare sa fie ciuperca "piciorului de atlet". basicutele si pruritul se accentueaza in urma scarpinarii locului si a purtarii incaltamintelor din imitatii, care nu sunt din piele si a "neaerisirii picioarelor ", cat si a sosetelor sintetice. Daca e asa se recomanda purtarea incaltamintei din piele ( adidasi, papuci, pantofi) si utilizarea sasetelor doar din bumbac. Am recomandat Lamisil, deoarece este o crema pt care s-a facut reclama tocmai privind tratarea acestei micoze si am utilizat-o personal, ani de zile m-am confruntat cu aceasta micoza si cu vizite nenumarate la mai multi dermatologi si nu vroia nicicum sa dispara, am utilizat Lamisil 3 saptamani comform prospectului la aparitia acestuia pe piata si nu a recidivat. Sigur, cel mai indicat pt prescrierea unui tratament corect si identificarea corecta a micozei este medicul dermatolog, eventual consulta un alt medic dermatolog sa vezi ce iti spune.

Mariana

acum 10 ani

Buna mi-a iesit si mie ceva pe frunte parca sunt alunite dar mai apar..am fost la farmacie si mi-a spus ka este ciupearca dar nu ma maninca de loc..mia dat un unguient Dermazol..Am deakum o saptamina de cind ma dau dimineata si seara si nu trec...ce poate fi daka nu ciupearca?nu am timp sa plek la un dermatolog...ajutati-ma va rog...

viki

acum 10 ani

Buna seara stiu CE anseamna ciperca su am PE talpa de la picor entra la plafar si antreaba de Ulei arbore de ceai e o planta care creste en Australia este foarte bun pentru mal multe boli PE mine ma costa 5.30 € sau en farmacie 9,95€ tu antreaba. la plafar si o se .ti de indicatii cum se foloseste. Pentru a te informa entra en internet pui ciuperca PE fata día la lmagini si dupa aceea cauti la tratament natural succes

cornel

acum 9 ani

In armata am luat o ciuperca de care aproape am scapat cand nu mai credeam ...dupa vreo..24 ani. Pe mine m-a ajutat cateva produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation pe care le recomand. Am aflat de ele de la un medic si mi-a zis sa folosesc o pudra naturala pentru picioare cu arbore de ceai, o crema antiseptica si o sticluta de ulei. Pe picioare ma spalam un sapun organic din arbore de ceai. Apoi dupa ce eram uscat aplicam crema antiseptica si 2-4 picaturi de ulei. Dupa care aplica pudra de picioare. Deci la mine a functionat si recomand

Marcica

acum 8 ani

Salut! Fetița mea la două luni a început să apară pete roșii pe spate medicii mi-au spus că e alergie ciuperca mia dat tratament si o perioadă dispar apoi iar apar acum fetița are 2 ani 7 luni și alergia să dus pe fundulet și coate ..cine mă poate ajuta va rog spynetimi ce pot face!!!??mersi