ciclosporina pro si contra

Alergii

Postata de cameliachivereanu cu 12 ani in urma.

Ma chinuiesc cu o urticarie cronica severa de peste tri ani.Mi s-a spus ca e nevoie de ciclosporina; i-am citit efectele adverse si m-am ingrozit... Nu stiu ce sa fac...

Raspunsuri (4)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Urticaria cronica exista sub mai multe forme: la presiune, la cald, solara, aquagena, colinergica, sistemica in vasculite, cronica autoimuna. Cea din urma necesita tratament cu ciclosporina, plasmafereza, imunoglobuline cu administrare intravenoasa.ciclosporina este un imunosupresor indicat atat in terapia post transplant cat si non transplant (forme severe de psoriazis, de dermatita atopica)

camelia chivereanu

acum 12 ani

Am inceput acel tratament, din 14 noiembrie 2011, cu 4 pastile pe zi si, timp de o luna, cu 6 pastile pe zi. Din pacate, nu are niciun efect...

cami

acum 9 ani

buna! mai poti oare sa-mi raspunzi dupa atata timp? mai ai urticaria? am si eu urticarie cronica severa de aproape 9 luni si sunt deja pe metotrexat, care pare ca nu da rezultat. incerc sa aflu cazuri realel, sa cunosc persoane din romania si cum a evoluat, daca vezi cumva te rog mult sa-mi scrii. sanatate!