ce trebui sa fac?

Alergii

Postata de eu21 cu 12 ani in urma.

buna seara!am 21 de ani si acum cateva saptamani am fost diagnosticata cu inceput de astm bronsic am aflat ca sunt alergica la praf si polen mai am si o polipoza nazala nu stiu ce sa fac iau un tratament cu montelukast si seretide pana sa incep tratamentu faceam crize de resp o data pe sapt mie tare frica de aceste crize....nu am in fam pe nimeni care sa aiba diabet imi poate trece sau asa o sa stau tota viata?cum ma feresc de praf si polen?de ce altceva trebuie sa ma mai feresc?am inceput sa am probleme cu resp intro seara pt ca mi am facut baie si am iesit afara in frig sa mi se fi declansat de atunci?eu asa cred am mai avutacum un an un grav accident de masina sa fie de atunci?va rog ajutati ma nu stiu ce sa fac de ce treb sa ma feresc de la ce pot face crizele mai ales ca eu fumez de 3 ani si nu m am lasat niki acum ca nu pot sa fie de a asta va rog mult ast raspuns.......si mai am si niste crize de depresie mie frik sa nu mor de la astm ast msg vostru multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Este necesar sa respectati tratamentul in privinta astmului bronsic, pentru a preveni aparitia crizelor. Pentru identificarea eventualelor alergii , medicul alergolog poate efectua teste alergologice diverse.
praful include un amestec de substante de origine animala si vegetala:acarieni,par de animale, fibre vegetale,scuame,mucegai, fungi etc. expunerea prelungita la praf (locuirea intr-o casa veche sau o casa cu mobilier vechi, zilele de curatenie) poate declansa o criza. parul cainilor si a pisicilor si scuamele umane sunt componente alergeneĀ  importante aleĀ  prafului. Hamsterii, cobaii, iepurii, soarecii, caii si cainii au, de asemenea, par cu potential alergizant.Penele din perne si cuvertura sunt cunoscute ca substante alergene(este vorba de continut mare de acarieni).Mucegaiul din atmosfera provine in special din conductele de aerisire si climatizare (incalzire, aer conditionat) sau din jurul conductelor de apa (baie, bucatarie). Casele vechi,cu aer umed,situate langa o apa sau intr-o padure sunt adesea implicate.

iuliant

acum 12 ani

E bine sa incerci si ceva natural. Si eu am luat cam tot da iti recomand Capsio Alergie si Sinuzita, e ieftin si il gasesti si pe net!

eva40

acum 12 ani

hai s-o luam de la capat.Alergia este reactia organizmului la un ceva.
Aveti grupa de sange 01 sau B3.
Deci feriti-va de imuno stimulatori cum e aloe,echinacee.
Apoi,aveti o parazitoza si micoza masiva.
ce va recomand(absolut natural)
Oregano oil 3x 10 picaturi pe un pic de miere,Paraprotex 3x1(1 cutie),C-1000 3/zi se poate inghiti deodata

arakelian

acum 12 ani

astmul e boala cronica. Ramai cu ea pe viata.
Alergiile se pot insa trata - discuta cu un alergolog despe vaccinurile de desensibilizare. Pana atunci, fereste-te cu totul de praf si polen. Curata casa, arunca din casa tot ce poate retine praful: mocheta, perne, plapume ce nu poti sa le speli, draperii, spala lenjeria de pat periodic la 60-90 gr. Si scoate si la maxim chimicalele din jur ( clor, balsam de rufe, etc). Scade temp. in camera unde dormi si daca ai bani ia un purificator de aer care sa si umezeasca aerul. Toate astea iti vor imbunatati calitatea vietii.

Suferinta psihica de care spui e cu totul altceva - din pacate pneumologii nu vor recunoaste acest efect secundar la cortizon (seretide). Deci, ce am facut eu dupa 1 an de medicamentatie care m-a daramat psihic: am schimbat medicul, am mers la un alergolog, mi-a schimbat medicamentul cu altul mai slab, mi-a dat doze mai usoare sub direct control al testelor (spirometrie si NO), am inceput activitati sportive usoare.

Astmul nu are nimic cu diabetul.

Solutia minunata pt mine a fost sa plec din Bucuresti.