Ce tratament i-mi recomandati pentru lichen plan ?

Alergii Lichen plan

Postata de Dumitru111 cu 14 ani in urma.

Pe antebratul manilor cat si pe picioare pana in zona genunchiului , cat si pe coapse au aparut niste bubusoare mici care imi provoaca mancarimi.Am sperat ca o sa dispara dar sau inmultit ,iar unele au capatat o culoare violet .Am consultat un medic Dermatolog si am fost diagnosticat cu Lichen Plan . Am primit ca medicatie Ecolon cu care ma ung de 2 ori pe zi si mi s-au prescris analize medicale. Boala a aparut acum circa 3 luni de zile , iar eu am inceput tratamentul de 2 saptamani . As vrea sa stiu ce este recomandat pentru acest gen de boala , pentru ca acest unguient a adus nici o modificare .

Raspunsuri (1)

Maria C

acum 14 ani

Este posibil ca dumneavoastra sa aveti un sistem imunitar foarte scazut si atunci acel tratamnet pe care vi la prescris medicul nu-si mai face efectul.

Normal se da medicamente pe baza de cortizon, parerea mea este sa mergeti din nou la acel medic dermatolog, sau sa consultati alt medic din moment ce a-ti urmat acel tratament si nu v-a trecut sub nici o forma.

Trebuie sa stiti ca imbracamintea dumneavoastra trebuie sa fie cat mai larga pentru a evita frecarea acesteia de zonele afectate.