ce sa faci sa calmezi mancarimile cand ai reactie alergica ?

Alergii

Postata de Utilizator21723322187 cu 2 luni in urma.

nu stiu la ce am alergie dar sa inceput cat eram afara si sa raspandit rapid pe tot corpus cu umflaturi mari dispare cand sunt in casa si apare din nou afara

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este foarte important sa incerci sa eviti orice declanseaza alergia ta. Daca simptomele se amelioreaza atunci cand esti in casa, este posibil ca factorul declansator sa se afle in aerul liber (cum ar fi polenul sau mucegaiul).

Pe langa evitarea cauzei, intotdeauna poti incerca urmatoarele modalitati pentru a calma mancarimile cauzate de alergii:

1. Aplica lotiuni calmante sau creme pe zonele afectate. Gelurile sau cremele cu aloe vera sunt cunoscute pentru proprietatile lor calmante si pot ajuta la reducerea umflaturilor.

2. Foloseste o compresa rece pe zonele afectate. Asta poate ajuta la reducerea inflamatiei si a mancarimilor.

3. Luați un antihistaminic. Aceste medicamente blocheaza efectul histaminei, substanta chimica pe care corpul tau o produce atunci cand ai o reactie alergica, ajutandu-te astfel sa reduci simptomele.

4. Baie sau dus cu apa calduta poate adesea sa ajute in calmarea pielii iritate.

5. Imbraca-te confortabil si evita hainele stramte care pot irita pielea.

6. Nu scarpina zona afectata pentru a nu cauza mai multe iritatii sau o posibila infectie.

Daca nu stii exact la ce esti alergic, cel mai bun curs de actiune este sa consulti un medic. Un specialist in alergii sau dermatologie poate face teste pentru a determina cu exactitate la ce esti alergic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/teste-alergologice_836