Ce fac cu mâncărimile urmate de umflaturi pe piele pe diferite părți ale corpului?

Alergii

Postata de Utilizator11642617320 cu 2 ani in urma.

Salut. Mă numesc Victor, am 31 ani. Am o problemă care îmi face probleme deja a doua oară. Am mâncărimi pe diferite părți ale corpului, predominant pe părțile care se află sub haine, pe ceafa, gat și bărbie. După ce scarpin locul începe să mă mănânce și mai tare și apare o umflatura asemănătoare cu mușcătura de țânțar, pielea din jurul umflaturii se înroșește ușor iar singură umflatura este mai albă decât culoarea normală a pielii. Țin să precizez că mâncărimile apar după ce locul este iritat de ceva, ex. A fost frecat de haină. Umflaturile odată apărute până seara nu mai dispar, peste noapte parcă trec singure.
Acestea au apărut acum câteva zile, prima zi doar câteva pe ceafa și pe spate, acum a 4 zi deja sunt foarte multe, și sunt peste tot corpul. Aceleași simptome am mai avut cu doi ani în urma, la fel în același sezon iarna, atunci am folosit doar ulei de măsline(extra virgin), m-am dat cu el vreo trei zile la rând și au trecut. Atunci de la prima apariție până au trecut de tot a durat aproximativ o săptămână și jumătate.
Totodată pot să adaug că nu sunt alergic la ceva, medicamente nu am primit, igiena personală o respect, în timpul simptomelor și înaintea apariției lor, nu am simțit ceva modificări ale sănătății( gen amețeli, slăbiciuni, febră), mă simt perfect ca de obicei, la fel nici nu am trăit careva evenimente ieșite din comun, ritmul meu de viața fiind obișnuit.
Ajutați-mă vă rog, cine cunoaște ce este asta, și ce ar trebui să fac?
Vă mulțumesc anticipat pentru orice răspuns.

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Dermatita/pruritul-mancarimea_8226

Cami.O

acum 2 ani

Bună ziua,și eu m-am confruntat cu aceeași problemă acum două zile,am stat un pic pe balcon și recunosc că am simțit un pic rece la picioare mai exact pe coapse ,am intrat în casă și la câteva minute pielea pe coapse a început să mă mănânce foarte tare, imediat s-au format niste umflături mici un pic mai deschise la culoare,au trecut de la sine cam in vreo două ore.Mi-am făcut o programare tocmai peste două săptămâni la analize pentru sânge.Intre timp sunt destul de îngrijorată despre ce ar putea fi.Aveti vreo noutate in legătură cu problema dumneavoastră?

Utilizator11642617320

acum 2 ani

Da. Am încercat prin metode tradiționale dar fără rezultat. Am fost la medic unde ma diagnosticat cu dermatita alergică, am urmat tratamentul prescris dar nici acela nu ma ajutat. Apoi o cunoștință mia recomandat un preparat " dexametazon" care se aplică prin injecție, doar două injecții la un interval de 2 săptămâni între ele. Imediat ce mi sa făcut a doua injecție, în următoarea zi eram perfect sănătos. Sper ca informația să vă fie de folos. Sănătate!!!

Trandafir gina

acum un an

Mergeți la dermatolog. Eu am avut ceva asemănător. Am făcut analize.

Mia dat tratament dermatologul și mia trecut.

Utilizator21637688128

acum un an

Se întâmplă ca erupțiile cutanate apar pe fondul infecției cu paraziți. Din cauza faptului că toxinele se acumulează în sânge, produsele toxice ale activității lor vitale. Ele pot provoca orice fel de alergie: de piele, de alimente și așa mai departe. Aș recomanda să beți Paraxan, acesta este un supliment natural, care conține ingrediente inofensive pentru organism, dar dăunătoare paraziților: semințe de dovleac, usturoi, rădăcină de păpădie și așa mai departe. Chiar dacă nu aveți rezultatele testelor, Paraxan poate fi luat pentru orice eventualitate, nu provoacă efecte secundare.