Ce alimente trebuie sa mânce când are pojar?

Alergii

Postata de Utilizator11710183555 cu o luna in urma.

Pojar ce trebuie sa mânce

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Daca o persoana are pojar, este important sa se concentreze pe o dieta bogata in nutrienti pentru a sustine sistemul imunitar si a ajuta la o mai buna recuperare.

Alimentele recomandate includ:
- Fructe si legume: Acestea furnizeaza vitamine si minerale esentiale care ajuta la lupta impotriva infectiei.
- Iaurt: Contine probiotice care ajuta la mentinerea sanatatii sistemului digestiv.
- Alimente bogate in vitamina A: Acestea includ cartofi dulci, morcovi, spanac, si broccoli. Vitamina A ajuta la repararea tesutului, care poate fi deteriorat in timpul unei infectii.
- Proteine: Alimentele precum carnea, ouale, nucile si semintele ajuta la repararea tesuturilor si la mentinerea functionarii normale a sistemului imunitar.
- Lichide: Deshidratarea poate sa apara in timpul bolii, prin urmare este important sa se consume suficiente lichide, cum ar fi apa, supe, ceai sau bauturi pentru rehidratare.

In cazul in care simptomele persista sau se agraveaza, sau daca apar complicatii ale bolii, este recomandata consultarea unui medic specialist.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/regimul-alimentar-pe-perioada-unei-boli_1504
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/dieta-potrivita-pacientilor-cu-alergii-de-primavara_6682
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/antioxidantii_1439
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/vitaminele-si-mineralele_1496