Ce aș putea să am și cum să tratez?

Alergii

Postata de Alexandra cu 2 luni in urma.

Bună ziua, acum câteva zile mi s au umflat limba și gingiile, mi s a spus ca de la o alergie la mâncare. Mi a trecut, însă am rămas cu niște răni în cerul gurii, mă dor foarte tare și scuip sânge încontinuu

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Poate fi o problema de gingivita sau stomatita, cauzata de o infectie sau o alergie. Sunt de asemenea cateva boli autoimune care pot provoca aceste simptome, sau poate fi o reactie la anumite medicamente. E posibil sa fie necesar un tratament cu antibiotice sau antifungice, in functie de cauza. Gargara cu apa sarata poate ajuta la ameliorarea durerii. Insa, este esential sa consulți un medic pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gingiilor/gingivita-prevenire-si-tratament_402