cand stii ca esti alergic

Alergii

Postata de PavElena cu 14 ani in urma.

buna ziua,as avea si eu nevoie de un sfat,cand apar alergiile?la inceputul utilizarii lui sau pot aparea si mai tarziu?spre exemplu daca cineva utilizeaza antibiotice la anumite perioade de timp fara sa faca abuz si fara sa se intample nimic,poate risca sa faca o reactie alergica cu alte ocazii?ma intereseaza sa stiu si eu in ce conditii poti face reactii alergice la antibiotice sau alte medicamente.cu respect va multumesc

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

In mod normal alergia la un antibiotic apara inca de la prima administrare. Exista posibilitatea ca alergia sa fie provocata de o doza dubla.

Dr. Bologa Ramona

acum 14 ani

Alergia la medicamente este mai complicata. De obicei aceasta apare in urma administrarilor repetate, dar nu neaparat-exista cazuri rare in care apare chiar de la prima administrare. Pentru reactiile alergice de tip imediat (mediate de anticorpi specifici IgE si apar in maxim o ora de la administrare) trebuie sa existe un contact anterior al organismului cu medicamentul respectiv, asa numita sensibilizare a organismului. De aceea reactia alergica apare de obicei la a 2 a-a 3-a administrare dupa ce organismul a sintetizat anticorpi care la o administrare ulterioara determina degranularea unor celule implicate in reactiile alergice cu eliberarea de mediatori si declansarea reactiei. Reactiile imediate sunt de tipul urticariei, angioedemului si cea mai severa socul anafilactic. Studiile arata ca singurul factor de risc pentru alergia la medicamente este reactia alergica anterioara la un medicament. Atopia ( pacienti cu teste cutanate alergologice pozitive la factorii de mediu sau cu IgE totale crescute) nu reprezinta un factor de risc pentru alergia medicamentoasa dar se pare ca pacientii atopici dezvolta reactii mai severe. Sunt multe de spus despre reactiile alergice la medicamente.......
Dr. Bologa Ramona

andreea raluca B

acum 10 ani

buna ziua doamna doctor.v-am lasat mailu meu am o rugaminte ati putea sa ma contactati am o problema si as dorii sa nu o fac publica ,intrucat nu stiu exact ce am....Va multumesc mult! as dorii sa vb prin mail daca se poate si sunteti [email protected]

andreea raluca B

acum 10 ani

buna ziua doamna doctor.v-am lasat mailu meu am o rugaminte ati putea sa ma contactati am o problema si as dorii sa nu o fac publica ,intrucat nu stiu exact ce am....Va multumesc mult! as dorii sa vb prin mail daca se poate si sunteti [email protected]