Buna ziua!

Alergii

Postata de Rebeca I cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Am o infectie la un dinte, una foarte puternica, iar medicul dentist mi-a prescris Clindomicina 600mg. Este pentru prima data cand am luat acest antibiotic. Tin sa mentionez ca nu am nici o alergie la nici un medicament si am luat tot felul de antibiotice si pastile. Dupa ce am luat a treia pastila de Clindomicina la aproximativ 4-5 ore am observat pe mana o portiune rosie asa ca o iritatie, care in cateva ore a disparut. As vrea sa va cer o parere, credeti ca pot sa patesc ceva daca o sa continui tratamentul? ? Infectia dintelui inca nu mi-a trecut si nici nu as avea ce alt antibiotic sa iau pentru ca am luat inainte si nu si-au facut efectul. Sunt destul de speriata sa nu patesc ceva de la acest antibiotic, ce parere aveti? Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Ramona Muresan

acum 8 ani

Buna ziua,
Clindamicina face parte din antibioticele care dau mai rar reactii alergice, dar ca sa fiti linistita puteti sa asociati si un antialergic (Aerius sau Xyzal) 1 cpr/zi seara. Daca totusi apar eruptii dupa administrare atunci consultati medicul curant si eventual intrerupeti medicatia. Sanatate!