Buna ziua . Simtome ale astmului alergie sau endocrinologie ?

Alergii

Postata de Utilizator11728466608 cu 4 ore in urma.

Buna ziua. De o luna de zile tot am parte de o tuse care nu mai dispare. Am fost si internata in spital , insa medicii nu isi dau seama de la ce poate fi aceasta tuse. Am facut radiografii si CT la plamani , spirometrie in parametri normali . Eu simt ca totul se intampla in zona gatului. Tusea este la modul de tuse convulsiva pana raman fara aer , cu expectoratii gen mucus. Am luat atat siropuri cat si pastile pentru tuse productiva dar episoadele de tuse erau tot mai dese si tot mai mult spre rau. Chiar nu stiu de unde ar putea provenii ca sa pot trata. Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Simptomele descrise par a fi compatibile cu cele ale unei alergii, precum alergia la polen, praf sau alte substante, insa acestea pot fi, de asemenea, indicii pentru o forma de astm sau chiar pentru o problema la nivelul glandei tiroide (endocrinologie).

Printre simptomele comune ale astmului se numara tusea cronica, dificultatile de respiratie si senzatia de lipsa de aer. Alergiile pot provoca, de asemenea, tuse persistenta, dar si alte simptome precum stranutul, mancarimile la nivelul ochilor sau nasului infundat.

De partea cealalta, o tiroida hiperactiva sau hipoactiva poate duce la o serie de simptome care variaza, inclusiv tuse.

Acesta fiind spus, situatia necesita investigatii suplimentare pentru a stabili cauza exacta a tusei.

Consultati un medic specialist care poate evalua simptomele in detaliu si poate recomanda investigatii specifice, precum teste pentru alergii, teste de functie pulmonara sau teste pentru functia tiroidiana.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie, https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/prim-ajutor-in-caz-de-astm-bronsic_1776
sfatulmedicului.ro/Astmul-bronsic/cum-sa-preveniti-crizele-de-astm-cauzate-de-gripa-si-raceala_14131
sfatulmedicului.ro/Astmul-bronsic/astmul-bronsic-tratamente-naturiste-cu-efecte-rapide_15734
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479

Utilizator11728466608

acum 3 minute

La pneumolog am fost . Mi s'au facut tot felul de investigatii care au iesit bine . Am obervat ca mi'au iesit niste ganglioni in partea dreapta a gatului care ma si dor putin. Tusea se intensifica pe timpul noptii mai mult . Am facut si programari la alergolog si endocrinolog. Sper sa aflu de la ce este tusea pana la urma. Pentru ca am fost internata 3 saptamani si nu s'a descoperit cauza. Va multumesc pentru sfat.