Buna ziua! Alergia la acarieni este posibil sa se manifeste numai prin nas infundat?

Alergii Rinita alergica

Postata de MembruMobileApp1516713175 cu 6 ani in urma.

Fiul meu in virsta de 13 ani are nasul infundat de ceva vreme, in ultimul timp agrac***au-se, adica ac***a nasul infundat mai tot timpul. Nu are adenoizi, canalul respirator e curat, are o usoara deviatie de sept dar e prea mic pt operatie. IgE il are ridicat, deci e alergic. Dupa multe analize i-a iesit alergie la acarieni, anisakis si o componenta din saliva de pisica. Cum pisica nu avem, pesti cruzi nu prea mancam singura problema ar fi acarienii. Reactiile alergice la acarieni se manifesta si prin nas infundat, dar mai ales prin alte reactii pe care fiul meu nu le are (rinoree, stranut etc). La recomandarea medicului alergolog am inceput tratamentul cu Staloral 350 vaccinul pt desensibilizarea la acarieni. Numai ca este un tratament f lung (3-5 ani), f. scump si ce e mai rau, nu se gaseste in mod constant in Romania. In plus, poate gresesc, dar imi e teama ca nu acarienii ar fi principala cauza.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergenii-din-aer_849

Dr. Ramona Muresan

acum 6 ani

Buna ziua,

alergia la acarieni se poate menifesta doar prin nas infundat, in special pe perioada noptii, cand copilul doarme. Saltelele, pernele cu pene, canapele vechi, jucariile de plus reprezinta medii in care acarienii se dezvolta. Urmati sfatul medicului alergolog si se poate asocia imunoterapiei si un tratament simptomatic pentru o perioada scurta de timp.

Multa sanatate!

Andreea

acum o luna

Buna ziua, baiatul meu are tot 13 ani si este alergic la 5 ani, pana acum am reusit sa controlam cat de cat problema dar va incepe tratamentul de desensibilizare care va dura 5 ani. Daca la test a rezultat alergic la acarieni , fiti 100% sigura ca este . In special crustaceele ii pot declansa criza nu pestele " clasic" .