beatrice

Alergii

Postata de membru291175 cu 9 ani in urma.

Sora mea a facut o alergie si i-a aparut pe corp ''pe fata pe picioare si urechin, sau umflat piciorele si o manca rau de tot''e internata la spital dar doctorii nu stiu de sa i faca. Da''ti mi un sfat va rog. Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Ramona Muresan

acum 9 ani

Aveti incredere in medicii de la spital, cu siguranta au luat masurile necesare. Pt linistea dvs. in functie de severitatea leziunilor se administreaza Hemisuccinat de hidrocortizon (sau alt cortip***ad) si medicatie antialergica, iar in cazuri severe adrenalina. Sanatate!

Silvia

acum 9 ani

90% din alergii au componenta psihica primordiala. Nici o alergie nu se vindeca definitiv fara psihoterapie. Lucrul este demonstrat de multa vreme. Medicamentele nu fac decat sa remita simptomul, insa nu vindeca (,) cauza. Iar cauza nu poate fi detectata decat prin psihoterapie. Medicii de specialitate ori pur si simplu nu stiu acest adevar, ori nu il spun pacientilor deoarece, trimitandu-i la psihoterapeut, isi pierd clientii care, altfel, vin pe viata la medic dupa medicamente. Va recomand sa cautati un PSIHOLOG PSIHOTERAPEUT sau medic CU FORMARE IN PSIHOTERAPIE si sa va adresati lui/lor. Etentiala este FORMAREA IN PSIHOTERAPIE, lucru verificabil prin atestatul de practician intr-o forma sau alta de psihoterapie, atestat care trebuie sa fie afisat in cabinet, la vedere. Este un demers de lunga durata dar singurul care da roade. Din cate cunosc, numai psihoterapia psihanalitica poate ajunge la sursa problemei, fiind singura care se intereseaza de trecutul pacientului si care are acces la inconstient si preconstient, structuri psihice universale.

Mult succes si nu va lasati!