astm bronsic alergic

Alergii Astm alergic

Postata de Joko cu 12 ani in urma.

Buna seara ! Am un baietel de zece ani, diagnosticat cu astm bronsic alergic necontrolat, a primit singulair, aerius dimineata si seara ketotifen.Ce medicament credeti ca ar ajuta in viitor sa nu se agraveze boala si sa aiba mai putine crize de sufocare ?
Cu multumire....Elisabeta din Cluj

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă cu acest tratament nu se obţine controlul afecţiunii în decurs de trei luni (cel mult o criză de astm pe săptămână), va trebui instituit tratament inhalator (aerosoli - administraţi zilnic, unul dintre următoarele sprayuri: Seretide, Symbicort, Pulmicort, Alvesco, etc.). Oricum tratamentul inhalator este obligatoriu în momentul crizelor - cu medicamente de tipul: Ventolin, Berotec, etc.

Joko

acum 12 ani

Multumesc pentru sfaturi !
Elisabeta

G

acum 12 ani

Mecanismul alergiilor este foarte complex , trebuie gasita si tratata cauza ,nu simptomatologia .
Vedeti ca este o clinica in Bucuresti ( world clinic.ro) si daca dr .Jhon Ionescu va spune ceva puteti incerca