Analize pentru alergii la antibiotice la domiciliu?

Alergii

Postata de Ana cu 4 luni in urma.

Buna ziua. Bunicul meu are 88 de ani, este netransportabil si trebuie sa i fac analize pentru alergie la antibiotic. Este in regula daca vine cineva acasa sau mai bine il duc cu ambulanta la un spital?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este posibil sa se faca testele de alergie la antibiotice la domiciliu, insa aceasta depinde de cadru medical sau laboratorul de analiza care se ocupa de acest lucru. Unele laboratoare ofera servicii de prelevare la domiciliu, dar exista posibilitatea ca nu toate testele de alergie sa fie disponibile in acest format. De asemenea, daca pacientul face o reactie alergica severa in timpul testului, s-ar putea ca la domiciliu sa nu beneficieze de interventia medicala de urgenta necesara.

Asadar, este important sa discutati cu medicul de familie sau cu un specialist despre cea mai buna optiune pentru bunicul dumneavoastra. Ei vor putea sa va ofere un sfat personalizat in functie de starea generala de sanatate a acestuia.

Desigur, daca exista o posibilitate de transport la spital cu ambulanta (contra-cost sau prin intermediul unui furnizor privat de servicii medicale ) fara a-i afecta starea de sanatate, ar putea fi mai sigur si mai eficient. https://www.clickmed.ro/medic/servicii-domiciliu

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-la-medicamente_9533
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergia-la-medicamente-simptome-si-prim-ajutor_16946