Am o problema în urma unei alergii de la medicamente ?

Alergii

Postata de Utilizator11711263809 cu o luna in urma.

Bună ziua! Am luat o pastilă de Arcoxia pentru durere de umăr, iar după o jumătate de oră am făcut alergie, mâncărimi la anus și penis,, iar pe corp au apărut câteva vezicule, care s-au spart! Am luat Claritin cinci zile, mi-a trecut, dar penisul a fost cel mai afectat, a fost umflat, au apărut pe cap niște vezicule care s-au spart, acum s-a dezumflat, dar au rămas niște răni, jupuituri sângerânde și cu ce dau, nu îmi trece! Din răni curge un lichid fără nici un fel de miros, nu am nici mâncărimi! Cu respect, vă rog să-mi spuneți ce este de făcut!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In cazul alergiilor la medicamente, cel mai important lucru este sa evitati medicamentul care a cauzat alergia. Pe langa acest lucru, ar trebui sa mergeti la un medic imediat, mai ales daca aveti semne de o alergie severa, cum ar fi umflaturi ale gurii, gatului sau fetei.

Cu privire la ranile persistente de pe penis, este posibil sa necesiti un tratament suplimentar, cum ar fi o crema cu steroizi sau un antibiotic, daca exista semne de infectie. Este foarte important sa nu incercati automedicatia si sa consultati un doctor.

Daca ranile nu s-au vindecat complet, este posibil sa fie o problema de imunitate sau poate exista o alta conditie de sanatate subiacenta.

Ca regula generala, orice rana care nu se vindeca intr-un timp rezonabil ar trebui evaluata de un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-la-produsele-cosmetice_4736
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/boli-ale-aparatului-genital-masculin-generalitati_612