am 25 de ani si sufar de alergie ereditara grava

Alergii

Postata de nona elena cu 14 ani in urma.

incepanad de la varsta de 2 ani am inceput cu alergiile alimentare cat si cele la produsi chimici,frig si apa de mare nimik iesit din comun pana cand la varsta de 16 ani cand am facut prima alergie la medicamente. de atunci am facut 5 socuri anafilactice cu consecinte grave,multumesc ca a fost doar atat si nu s-a ajuns mai departe. timp de 9 ani nu am luat nici un medicament,acum am facut niste teste la mine in Constanta si s-a descoperit ca sunt alergica 91% la alimente si 98% la medicamente.....tin regim si inca ceva ige-urile mele sunt de 650, enorm. am doar o singura problema nimeni nu stie ce sa faca cu mine,toti se uita ca la fantome,credeti-ma a fost pierdere de timp ,nici nu mai aduc aminte de catttttttiiiiiii bani,ce nu face omul pt sanatate.Va rog daca ati mai auzit de asa un caz va rog sa ma ajutati macar cu o clipa de speranta in recuperarea mea. va las mail-ul meu in caz ca aveti mai multe detalii pt mine [email protected],sunt din constanta. va multumesc mult

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Alergia reprezinta o reactie exagerata a sistemului imunitar fata de un aliment,medicament, substanta chimica,metal,etc, declansand o serie de mecanisme de aparare. Poate surveni la orice varsta dar, in general inainte de patru ani. Nu exista tratament curativ pentru alergii. Singura solutie este evitarea consumului de alimente alergene sau medicamente.....dar parca la tine sau adunat toate. Multe persoane sunt alergice {chiar si eu },doar ca ,la cateva alimente, medicamente, parfumuri,etc. Nu cred ca ai ce face ,decat sa te obisnuiesti sa folosesti "farmacia verde " si sa te limitezi doar la alimentele pe care le tolerezi. Stiu ca este un chin, nu te poti bucura de o viata normala, dar spera.....poate se vor face noi descoperiri si in acest domeniu. Multa sanatate !

andreea

acum 9 ani

alergia nu se vindeca niciodata dar se trateaza iar viata omului devine se zice normala ...eu iti pot recomanda un medic f bun si un om f bun este vorba despre prof dr BRADU IAMANDESCU se spune cel mai bun alergolog din Rromania el este la spitalul colentina si la clinica gral medical care e in aceeasi curte cu spitalul colentina.eu am fost la dansul pt teste tratament dar pana la urma eu am ajuns la operatie la nas ..in fine mergi cu incredere la dansul vezi ce iti spune ..cred ca e cel mai in masura sa iti dea un raspuns corect raspunsul la intrebarea ce e de facut