Alergii

Postata de Mihaela Jes cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Daca stranut si-mi suflu nasul, cand imi vine, in orice luna, inseamna ca-s alergica, sau sufar cu ceva? Or'', sunt bolnava cu ceva?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Se poate pune problema existenţei unei alergii dacă strănutul apare frecvent (zilnic) şi în condiţiile existenţei unor anumite substanţe

Mihaela Jes

acum 12 ani

Re,
Dar, nu va suparati, mai exact, legat de ''''anumite substante'''', despre ce-ar putea fi vorba?
Multumesc pentru intelegere.

Medic Epuran

acum 12 ani

Prin ˝anumite substanţe˝ am vrut să spun substanţe provenite din mediul extern care pot intra in contact cu organismul uman pe mai multe căi:
1. pe calea aerogenă - prin inhalare de polen, fum de ţigară, acarieni din praful de casă, păr de animale, spori de mucegai)
2. prin ingestie de medicamente, produse lactate, ouă, ciocolată, nuci, arahide etc.
3. prin contact fizic, apărând o reacţie alergică locală (determinată de cosmetice, fibre sintetice, medicamente, diferite metale, aditivi alimentari etc.);
Cu cât expunerea la un alergen este mai intensă, frecventă şi timpurie, cu atât mai mult creşte riscul de a dezvolta o alergie.

Mihaela Jes

acum 12 ani

Ok. Acum am inteles. :)
Multumesc frumos inca odata pentru tot!

Toate cele bune.