alergie

Alergii Testul perfuziei cu deferoxamina

Postata de silviuleata cu 12 ani in urma.

Am facut analize de sange panelul respirator(si Ige specific) si am primit urmatoarele rezultate-absent la alergeni de tip polen, patlagina, pisica,cal....si la Lepure (E82)prag scazut (clasa 1) cu valoarea de 0,37IU/ml(clasa 1 : 0,35-0,69). Ige specific este374,56 (valori de referinta 0-100)Nu stiu ce inseamna acest lucru.Mentionez ca am o rinita alergica,astm pe fond alergic si lipsa miros.
Va multumesc ,

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Testele pentru diagnosticul alergiei cuprind testare cutanata la diversi alergeni, dozarea imunoglobulinei E din sange, teste de provocare la alergene precum si evaluarea afectării organului tinta al alergiei (examen nazal, explorarea functiei pulmonare).
Imunoglobulinele E prezinta valori crescute la persoanele cu reactii alergice sau infectii parazitare,astm, dermatita atopica, anumite boli autoimune.