alergie sulfasalazin

Alergii

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Buna ziua..mi a fost recomandat tratament cu sulfasalazin 500EN cu incepere 1 pastila/zi timp de 7 zile si apoi crescuta doza pana la 4 pastile/zi in decurs de 1 luna .Mi se intampla insa ca atunci cand ajung la 4 pastile/zi dupa vreo 3 zile cand iau 4 pastile sa am niste stari f rele, stari de voma,agitatie, neliniste...As dori as stiu dc este vorba de alergie la acast medicament sau intoleranta.Alergia este unul si acelasi lucru cu intoleranta?Ar trebui sa mi fac un test de alergie la sulfasalazina?Este vorba de faptul ca nu suport doza de 4 pastile?Mentionez ca acest tratament imi este f necesar pt a controla boala pe care o am si nu inteleg de ce nu il pot urma...exista anumite remedii pt a putea tolera acest medicament?Nu stiu dc are legatura cu greutatea am vzt ceva pe prospect, am 50 kg si 32 ani.Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sunt reactii adverse ale acestui medicament.
Este bine sa informati medicul curant de aparitia acestor simptome. Incercati sa reduceti doza la 3 cp/zi si sa observati evolutia smptomelor.