alergie propolis

Alergii

Postata de doina169 cu 13 ani in urma.

Am cumparat de la un apicultor amestecul recomandat de d-na Tatoiu. Am luat 3 linguri pe zi de amestec. Dupa 1 luna am capatat o alergie(mancarimi severe pe corp) neplacuta. Doctorul spune ca de la propolis. Unde am gresit?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Ati gresit ca ati crezut in presupusa "putere" a acelui amestec care in principiu nu face rau (desi se stie ca polenul si produsele apicole sunt de multe ori generatoare de alergii) insa in mod sigur nu amelioreaza sau vindeca nicio afectiune! Evitati pe viitor astfel de produse si de "retete" c***aute ca panacee universale. O persoana cu o pregatire medicala minima isi da seama ca oricat de buna ar fi mierea, nu va putea niciodata vindeca o afectiune daca aceasta exista.

doina169

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Eu am luat amestecul pentru o fortifiere a organismului, nu pentru o boala anume. Acum o luna, am inceput sa am mancarimi usoare pe maini. Medicul de familie mi-a spus ca este o alergie de contact, sa identific ce anume imi face rau. Nu am putut sa identific ceva. Atunci am eliminat mierea cu propolis, fiind singurul lucru nou facut de mine. Mancarimile s-au extins pe tot corpul, aparand din loc in loc pentru scurt timp 1-2 minute, dar din ce in ce mai des. Medicul de familie mi-a recomandat sa iau claritin pentru 7 zile. Am observat mincarimi la nivelul buzelor si usoara tumefiere a buzei superioare. Astazi medicul de familie a constatat ca nu as avea motive sa mai fac alergie, dar discutind despre ce tratament medicamentos urmez (pentru HTA betalok 50mg, tritace 5 mg, aspenter) mi-a cerut sa renunt urgent la tritace si sa urmaresc timp de o saptamana ce se intampla. As dori sa am si parerea dv fiindca sunt cam ingrijorata de aceste simtome care nu mai trec si ma deranjeaza tare rau. Va multumesc Doina Lacea

mirai

acum 10 ani

e prezentata ca o potiune magica iar eu nu cred in magie

Victoria G

acum 8 luni

manifesta prin eczema la nivelul pielii insa sunt si categorii de persoane sau situatii pentru care consumul de propolis trebuie sa fie cu precautie: femeile in sarcina si in alaptare, persoanele cu astm, in caz de hemorogie, pentru persoanele alergice la produsele apicole si ...22 feb
Net

Victoria G

acum 8 luni

Test alergii.
Nu inteleg de ce nu v a trimis la alergolog..
Multa sanatate.