alergie mucegai sau pneumonie

Alergii

Postata de zelda cu 11 ani in urma.

buna ziua
in luna martie am facut un tratament pentru raciala cu augumentin si eurespal timp de cinci zile.M-am simtit bine o perioada.La servici, in biroul in care lucrez s-a infiltrat apa de la izolatia acoperisului care s-a spart si a aparut umezeala pe perete si mucegai.Am inceput sa ma simt rau in sensul ca atunci cand inspir aerul ma ustura pe trahee si trebuie sa respir putin si des,si cand respir ma simt mai bine daca apas cu mana pe piept.Ma ustura pielea si simt o fierbinteala in zona dintre omoplati.Va rog frumos un sfat. Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi bine sa consultati un medic pneumolog pentru evaluare in scopul excluderii unei afectiuni pulmonare ( astm alergic?).

Dr. Ramona Muresan

acum 11 ani

Buna ziua,
trebuie sa faceti o spirometrie si un consult alergologic pt a vedea daca sunteti alergic sau nu la mucegai. In pneumonie de obicei apare febra si frison...Toate cele bune!