Alergie la medicamente !

Alergii

Postata de Dan47 cu 12 ani in urma.

Buna Ziua !
Am o problema (alergie..banuiesc eu) de 3-4 ani care ma tot sacaie
Aproape orice medicament am luat din farmacie (in special de gripa/sau dureri - gen nurofen si unele antibiotice) Pe maini in special spre varful degetelor imi apar eczeme(basici) in adancime care imi provoaca mancarimi puternici dupa un timp apar la suprafata in forma unor basici care zemuiesc (contin un lichid incolor)
Am fost la medicul de familie unde m-a intrebat ce medicament am lut :) a notat ca as fi alergic la momentul acela la paracetamol...dar practic nu gasesc un medicament care sa nu imi provoace neplaceri (basici/mancarimi).
Va rog sa ma sfatuiti unde pot face teste de alergie ptr. medicamente. Medicul meu de familie mi-a spus ca la medicamente astfel de teste nu exista.

va Multumesc Anticipat ptr. Raspuns !

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul specialist de alergologie va poate recomanda teste cutanate pentru diversi alergeni (acetaminofen, peniciline, polen, acarieni etc)

Dan47

acum 12 ani

Ok,deci se poate !
Multumesc.