alergie la intepaturile de insecte

Alergii

Postata de parju cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

In anul 1999 am fost internat cu hepatita, iar de atunci am devenit alergic la intepaturile de albine. Am inteles ca exista o injectie care te scapa de aceasta alergie .
As dori sa aflu care este aceea injectie .
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
de obicei, in acest caz, se face o testare a alergiei, si apoi in functie de starea de sanatate a pacientului, se poate face o hiposensibilizare prin administrarea periodica a unei cantitati infime de alergen.
pentru acest lucru trebuie sa va prezentati la o sectie de alergologie, cum ar fi cea din cadrul spitalului Colentina: http://www.spitalul-colentina.ro/scc-ro/scc_files/scc_meniuri/meniuri_secundare/sectii/alergologie.htm

va urez o seara buna

parju

acum 13 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am intrebat despre aceasta injectie care te scapa de alergia la intepaturile de albine deaorece sora mea care a patit la fel ca mine tot in acel an . A facut in italia o injectie iar acum nu mai face alergie la intepaturi.
Va multumesc inca o data si o sa sun la spitalul Clolentina sa vad cum imi fac o programare deoarece eu sunt din provincie si trebuie sa-mi fac programare cu cateva zile mai inainte.
Sa aveti o zi placuta.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

va recomand cu caldura pe dl dr iamandescu care este la Colentina

parju

acum 13 ani

Multumesc frumos pentru amabilitatea de a-mi raspunde si de a-mi da o recomandare.

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna ziua,

pot si eu sa va confirm aceasta recomandare:). Domnul Dr. Iamandescu este un om deosebit.

va urez o zi buna

parju

acum 13 ani

Multumesc frumos si sa aveti o seara linistita in continuare

Silvia

acum 11 ani

Sunt alergicå la nichel.Am fåcut testele la o clinicå din SUEDIA,dar spre marea mea uimire inafarå de lista de obiecte care contin nichel nu am primit (cum ar fi fost corect) o retetå.Sunt f.stresatå din aceastå cauzå si nu stiu ce så fac ?Inainte de teste am luat Aeris,multe tablete ptr.cå a durat pinå am obtinut råspunsul medicilor si eu aveam aceastå alergie.Ptr.cå nu am mai primit nici o retetå as dori så-mi spunå cineva ce as putea face ? Så må duc cu rezultatul testelor la medicul de familie så cer oretetå sau ?Vå multumesc anticipat.Sper ca cineva så må indrume cunva.