Alergie la genele false?

Alergii

Postata de Ada cu 5 luni in urma.

Buna...
Mi am pus gene false cam de 1 luna.Totul a fost ok,dar in momentul in care lacrimez( plans,raset cu lacrimi etc),sau orice motiv ce duce spre a lacrima,ma ustura f tare ochiul.
Care ar fi cauza?Nu mi se umfla,nu se inrosesc in alte situatii,decat la lacrimare e f nasol,usturime de nu imi pot tine ochiul deschis pana se duc sau sterg lacrimile.
Stie cineva,va rog!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Usturimea la nivelul ochiului atunci cand lacrimezi dupa aplicarea genelor false poate fi cauzata de mai multe motive posibile.

1. Reactie alergica: Unele persoane pot dezvolta o reactie alergica la substantele chimice continute in adezivul folosit pentru aplicarea genelor false. Aceasta poate provoca iritatii ale ochilor, inclusiv usturime si roseata. Daca ai avut in trecut alergii sau sensibilitati la alte produse cosmetice, este posibil sa dezvolti o reactie similara in cazul genelor false.

2. Intoleranta la plastice: Adezivul folosit pentru aplicarea genelor false poate contine substante plastice care pot provoca disconfort si iritatii la nivelul ochilor in cazul persoanelor sensibile la aceste substante.

3. Unele persoane pot experimenta disconfort fizic atunci cand genele false intra in contact cu ochii lor. Aceasta poate fi cauzata de miscarea sau torsiunea genelor in timpul lacrimarii, ceea ce poate duce la iritarea ochilor.

Daca simptomele persista sau devin mai severe, este recomandat sa consulti un medic oftalmolog: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-la-produsele-cosmetice_4736