Alergie la copil de 5 ani

Alergii

Postata de BALAN cu 14 ani in urma.

Buna ziua
Am un baietel de 5 ani care de acum 2 zile are o eruptie pe umeri, ceafa, urechi, incheieturile mainilor. Eruptiile sunt mari, cca 6 mm in diametru, rosii si il mananca foarte tare. Se scarpina pana le rupe. I-am dat Claritine si l-am tamponat cu tinctura mentolata. Odata pe luna sau de 2 ori pe luna ne confruntam cu aceste eruptii. In noiembrie a avut chisti intestinali de giardie si l-am tratat cu 5 zile de Zentel, in ianuarie l-am depistat cu oxiouri si i-am facut tratamentul. Ce ne recomandati sa facem? Multumim!

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

Ar trebui vazut de un dermatolog pt a afla cauza acestor eruptii, merg chiar si la alergolog sa vezi daca nu face alergie la ceva.
Incearca si cu advantan milk, poate ii merge mai bine

IonVasile

acum 14 ani

sigur nu este vorba despre o boala infectioasa? scarlatina sau ceva asemanator? mergeti la medic si evitati sa duceti copilul la gradinita sa nu fie vorba despre vreo afectiune molipsitoare...

ak

acum 13 ani

NU va mai duceti la dermatolog ca va dau doar creme...................cand e cu mancarimi va adresati alergologului si faceti si analize de sange...exista paneluri ( adik analize pentru mai multe alimente - alergenice)...costa in jur de 200 lei dar macar aflati mai repede de la ce provine si nu mai chinuiti copilul cu : hai sa incercam si crema asta 2 saptamani si vedem cum se comporta, dupa care reveniti si in caz ca nu trece, va dam alta crema"

ramna

acum 11 ani

cpilul meu in varsta de 3 ani jumatate avea la fel am fost la multi medici pana am ajuns chiar si la timisoara,copilul nu era alergic la nimic chiar daca medici ne dadeau de alergi,avea un microb de la apa si laptele de vaca,va sfatuiesc sa mergeti la un alergolog