Alergie la bluze sintetice

Alergii

Postata de Andra55121856 cu 12 ani in urma.

Am alergie la materialele sintetice de orice fel, chiar in combinatie cu > 90% bumbac. Ma mananca pielea foarte tare (mainile, in preajma coatelor). Problema e ca nu gasesc pulovere, helanci, etc. din bumbac 100%. Oare cum as putea rezolva problema? Este vreo crema cu care sa ma dau, si apoi sa nu ma irit chiar daca port haine sintetice? Alte solutii?

Raspunsuri (4)

Sari

acum 12 ani

Nu esti singura persoana cu aceasta situatie.Sunt helanci 100% bumbac, sutiene,haine, dat trebuie sa cauti si sa insisti, si daca gaseti o sursa, sa o mentii, ca pe viitor sa mergi la sigur.Uneori gasesti mai usor la second hand, caci instrainatate se poarta foarte mult aceste produse din bumbac 100%, dar sa fie scris pe eticheta.
Hainele sintetice sunt foarte nocive, caci schimba traseul energetic normal, il deviaza, si de aici apar bolile.Asa ca, priveste in mod pozitiv aceasta asa zisa problema a ta, caci te ajuta sa fii sanatoasa.

Andra55121856

acum 12 ani

Pai caut.......de un an, si nu am gasit. Ba inca, atunci cand am intrebat "aveti haine bumbac 100%", vanzatoarele s-au uitat la mine ca la o ciudata si mi-au spus ca nu exista asa ceva, ca lumea a evoluat de pe vremea bunicii si ca trebuie sa aiba macar 5% elastan! :(

Sari

acum 12 ani

Eu cand intru in magazin, de obicei le intreb pe vanzatoare, dar unele sunt asa de obosite si fara chef, incat renunt si incep eu sa caut la etichete si le pipai, caci bumbacul este foarte moale si fin.Si daca are 5 % elastan nu-i asa de grav, decat deloc.

arakelian

acum 12 ani

bumbac.
Renunta la helanci, ia tricouri cu maneca lunga de bumbac (eu am gasit f.bune in sectiunea de lenjerie de noapte). Nu cauta in magazine de firma - ci in cele simple.

Da, e o varianta f. buna cu second hand-ul.