alergie la anestezice locale?

Alergii

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

in urma cu un an am vrut sa fac o extractie de masea.Dupa anestezie la cateva min a inceput sa imi fie greata ,sa ametesc iar la interval de cateva ore pe piele mi-a aparut o roseata insotita de mancarime.Medicul a spus ca e posibil sa fie o reactie de tip anafilactic.Ce as putea face pe viitor pt ca am de facut totusi acea extractie dar imi este f frica chiar si cu un alt anestezic.Mentionez ca nu era prima anestezie pe care am facut-o.Testele cutanate am auzit ca nu sunt sigura.Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Florian Alex

acum 15 ani

Anunta medicul ca esti alergica si in caz de soc anafilactic se va interveni imediat. Si mergi la spitalul Malaxa sau la un cabinet pentru depistarea alergiilor sa stii sigur daca esti si la ce anume alergica. Este foarte important. Unele substante din anestezie se pot regasi si in anumite calmante si e mai bine sa stii care e situatia sa le eviti. Asa va disparea si sentimentul de teama.

mircea

acum 12 ani

as vrea sa stiu care sunt cauzele care duc la intezicea a anesteziei ,mia spus cineva ca face alergie la anestezie oare de ce?

anca

acum 10 ani

Testele cutanate nu cred ca sunt sigure.Era sa-mi nenoroceasca copilul in timpul unei testari.A lesinat si am ajuns in urgenta,iar cutanat nu a avut nicio reactie.Eu nu as repeta un asemenea test.Si nu a fost primul.

ciccipucci

acum 9 ani

lesinul e una , socul anafilactic e altceva dc zici doar lesin se poate intelege sincopa sau lipotimie.socul anafilactic inseamna edematierea fetei si zonei gatului,producandu-se astfel asfixia.si ca urmare normal ca iti lesina.dar lesinul nu inseamna soc anafilactic.iar socul anafilactic se manifesta si prin lesin datorita asfixiei,.sunt 2 lucruri diferite.multi lesina pe scaunul stomatologic din pura frica sau pt ca nu mananca,dar nu fac soc anafilactic.de aceea trebuie sa explici mai bine.

Alexandra

acum 8 ani

Eu sunt poli alergica și sunt alergica inclusiv la anumite anestezii testele nu sunt sigure pt ca nu la toata lumia reacționează în același fel sun cazuri și cazuri un unceput de soc anafilactic poate da stări de leșin iar desfigurata sa urmeze dar dacă este tratat de la început sa nu se ajungă la asfixiere doctorii și asistentele ar trebui sa asculte cu mai multa răbdare pacienții și simptomele acestora