Alergie- in caz de soc anafilactic

Alergii Soc

Postata de albastrica4 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt alergica la acarieni, praf, alimente, medicamente, am avut un soc anafilacitc mai usor la agocalmin si nospa, din fericire am scapat. Am facut TTL la agocalmin, nospa,care au iesit 7 si 6, la albendazol 5.Am toxocara si mi s-a prescris albendazol 15 zile cate 600 mg/zi/, 1 caps claritin+1 cap.ketotifen.Ce sa fac sa le iau, exista un alt tratament? In cazul unui soc anafilactic ce ma poate ajuta dematexazona 2 fiole de 8 mg injectabil sau 1 hidrocortizin hemisuccinat(100mg) intravenos, la hidrocortizon este mai greu sa-l faca cineva intravenos. Se poate injecta si intramuscular? Se poate bea? Care ar fi solutia cea mai eficace ?
Multumesc anticipat,
O zi buna!
Madalina

Raspunsuri (7)

SoniaMuntean

acum 11 ani

S-ar putea sa fie vorba si de o intoleranta alimentara care e diferita de alergie. Cunosc o situatie cu alimente si medicamente. Trebuie sa-ti faci un test, testul york. In orice caz e nevoie de un consult la medicul alergolog. Poti sa incerci si cu Daosin inainte de masa, mai exact de alimentele care stii ca iti fac rau. In cazul cunostineti mele medicul alergolog i-a recomandat acest supliment alimentar.

albastrica4

acum 11 ani

La aelergolog am tot fost, am fost si internata, dar despre acest test nu am stiut.Multumesc foarte mult.

albastrica4

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns, la alergologi am tot fost, insa de testul york nu am stiut si pe aceasta cale tin sa-ti multumesc pentru sfat.
Toate cele bune,
Madalina

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Socul anafilactic reprezinta o urgenta pentru care se intervine rapid cu medicatie intravenoasa ( acel hemisuccinat).

eva40

acum 11 ani

nu esti alergica,ai o parazitoza masiva.Nu te baga pe medicamente ca nu te ajuta.Curata organismul si scapi de necazuri.Acarienii sunt paraziti,mai ai si altii dar nu sti de ei
ia Paraprotex 3x1 ,nu consuma lactate si dulciuri cat iei tratamentul si vei fi sanatoasa
citeste desppre asta pe situl de mai jos
Eva Farcas
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com
www.***.ro

albastrica4

acum 11 ani

Buna ziua,
Va transmit analizele:
Am facut analizele si mi-a iesit: Testul Phadiatop,
screening atopie-FEIA pozitiv;
Electrochemiluminiscenta : 4172
Toxocara canis - Anticorpi IgG 23,9
Toxoplasma gondii - Anticorpi IgG 301
Am o intrebare acest medicament Paraprotex 3x1 are reactii adverse, intolerante si aici intreb in cazul in acre sunt alergica la una din plante, usturoi, etc.
multumesc,
Madalina

Iulia Diana

acum 7 ani

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max