Alergie, eruptie

Alergii

Postata de AnnaMaria123 cu 8 ani in urma.

De doua saptamani ma confrunt cu o eruptie grava ce a pornit din zona abdomenului si care s-au extins mai intai spre gat si apoi pe picioare si pe maini , singurele zone neafectate fiind spatele si fata. La inceput sunt mici dupa care se fac din ce in ce mai late. Doctorita pe care am consultat-o mia prescris un unguent antistaminic si un antialergenic. La inceput mi s-a parut ca s-a stopat imprastierea dar dupa un timp au aparut si mai multe. Simptomele unei boli ale copilariei nu le am. Ce ar putea fi?

Raspunsuri (2)

Dr. Ramona Muresan

acum 8 ani

Greu de precizat fara sa fiti vazuta. Consultati un medic dermatolog sau alergolog pt o discutie amanuntita si investigatii. Multa sanatate!

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua. Un remediu natural cu efect antialergic(antihistaminic) sunt capsulele Noni si echinacea iar pentru aplicatii locale crema *** cu efect cicatrizant, reepitelizant, antiseptic, dezinfectant, antiinflamator.Pentru un tratament adecvat este necesar un consult, pentru a fi in primul rand diagnosticata afectiunea.Multa sanatate!