alergie ,astm sau boala a plamanilor

Alergii

Postata de crina67 cu 12 ani in urma.

Buna , am 28 de ani numele meu este ionut si lucrez ca sudor de aproape trei ani ,in 2009 am observat ca tusesc foarte urat ,tusea nu este uscata , din ce in ce mai des pana in prezent nu am facut nici o investigatie medicala si incep sa ma ingrijorez ,mai sunt si fumator ,tin sa precizez ca tot in aceelas an 2009 am avut niste dureri in spate in zona plamanilor si intepaturi in pipt dupa o raceala care mi a declansat si o febra puternica pe care nu am tratat o .Aacum stau si ma intreb , sa fie de la fumul de tigara si de la sudura sau de la aceea raceala sa fi facut ceva la plamani ,am avut doua luni de pauza,concediu in care tusea nu sa ameliorat mai deloc .Ar putea fi ceva mai grav. Va multumesc .

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Toate noxele care pătrund în plămâni pot avea efecte negative asupra acestora: atât fumul de ţigară cât şi praful şi fumul de orice fel, microbii, infecţiile, etc. Forma cea mai uşoară de afectare cumulativă (pe termen lung) este bronşita cronică, dar nu poate fi exclus în cazul d-vs nici astmul bronşic şi nici alte boli mai rare. Stabilirea cu exactitate a diagnosticului şi tratamentului este de competenţa medicului pneumolog

Carmen

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica.