alergia

Alergii

Postata de annabellavali cu 11 ani in urma.

buna ziua! daca timp de 30 de ani am consumat rosii si banane,acum mai pot face alergie la ele?sau alimentele pe cere le-am consumat pana acum,le pot consuma in continuare fara gandul ca pot face alergie la ele?va multumesc anticipat pt. raspuns

Raspunsuri (18)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este putin probabil ca sa dezvoltati alergie la alimente ce le-ati consumat ani in sir.
Va recomand un consult alergologic + teste specifice care sa stabilieasca eventualii factori alergeni ce trebuie evitati.

annabellavali

acum 11 ani

va multumesc pt.raspuns

Liliana200

acum 11 ani

Bazandu-ma pe propria experienta, raspunsul meu este afrimativ.

Eu am dezvoltat alergii la o groaza de alimente, unele din ele de baza, precum lactatele (caseina), glutenul, uleiul de floarea soarelui. La 30 de ani am inceput sa am probleme (manifestate la nivelul stomacului cu diaree, dureri crunte, flatulenta) si de-abia dupa 2 ani am reusit sa-mi descopar aceste alergii.

Iti recomand, daca simti ca ceva este in neregula, sa -ti faci investigatiile pentru alergii pentru a nu ti se agrava problemele.

Sanatate!

Liliana

annabellavali

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns

secret discret

acum 11 ani

am si eu o intrebare am o fetita de 4 ani si tot timpu i iasa ceva pe piele si se scarpina pana face bubite iarna nu am traba cu ea dar cum vine vara i plina e burtictepaa pe spate si pe picioare i u tratamentceromergan dar cat facear d tratamentu i dispar si dupa caeva zile i reapar mentonez ca ea este si cu epilepsie

maria1251

acum 11 ani

Du-o la doctor si invata sa scrii. Romergan nu se da dupa ureche, mai ales ca are si efect de somnifer. Nu stiu cum de aveti unele dreptul sa faceti copii

secret discret

acum 11 ani

nu iam dat dupa ureche mia fost prescris de doctorita de fam te crezi prea desteapta nu

maria1251

acum 11 ani

Atunci schimba doctorita sau insista sa-i mai faca si altfel de analize. Si nepoata mea era la fel pana a facut un tratament, dar nu stiu cu ce pentru ca mama mea a dus-o la doctor. Si multor copii le ies chestii pe piele atunci cand sunt neglijati si nu au o igiena corespunzatoare. Cunosc parinti care le fac baie copiilor o data pe saptamana, fie iarna, fie vara, ceea ce nu e bine deloc.
Si nu ma cred prea despteapta, chiar sunt si asta pentru ca citesc multe si ma informez continuu, ceea ce ar trebui sa faci si tu, mai ales ca sistemul imunitar nu este ceva cu care sa te poti juca, el nefiind cunoscut in totalitate nici de cei mai buni oameni de stiinta (stii tu, aia care descopera medicamente/chestii care va/ne fac mai buna viata sau chiar o fac posibila, de care rad majoritatea ca stau si studiaza mult)

maria1251

acum 11 ani

Cred ca problema ta este dincolo de alergiile propriu-zise si se numeste ipohondrie, adica ti-e teama de tot felul de boli. Daca ti-e frica de ceva alergii mergi si iti faci testul, stii apoi de ce sa te feresti si nu pui intrebari din astea pe forumuri. Cred ca ar trebui sa consumi zeci de kg de rosii si banane in fiecare saptamana ca sa faci alergie la ele. La rosii inca mai sunt unii oameni care fac alergie, dar la banane nu prea am auzit pt ca este un fruct care are atatea beneficii

Liliana200

acum 11 ani

Never say never Maria.

Eu, spre exemplu, chiar la banane am alergii. Sa aiba oare vreo importanta faptul ca dupa ce mi-au inceput problemele cu stomacul, nestiind ce am si incercand sa tin un regim simptomatic, am consumat cu precadere banane? Adica zilnic...Posibil.

Liliana

annabellavali

acum 11 ani

te crezi desteapta?intreaba sa vezi cati au facut alergii la banane...sotului meu i sa umflat limba si gura si de la banana si de la kiwi...dar vad ca tie iti place sa critici oamenii...

annabellavali

acum 11 ani

aceasta intrebare i-am adresat-o mariei1251

purcaroiu cati

acum 11 ani

da !daca sunt altfel tratate chimic, pentru crestere sau pentru conservarea ,pentru transport ,sa reziste!

fely

acum 11 ani

Eu cred ca puteti face alergie,chiar daca le consumati de 30 de ani, dar nu de la ele faceti alergie ci la pesticide si toate chimicalele de pe ele si din ele.Credeti-ma pe cuvant!Toate sunt injectate,stropite,hranite ,crescute cu,chimicale.Chiar si balegarul de animale este toxic ptr. ca si animalele mananca tot chimicale!Si noi suntem alergici la toata natura!Astea sunt vremurile,stimata doamna!In cel mai scurt timp o sa devenim cu totii toxici,la propriu,Iar Dumnezeu o sa fie alergic la noi cand vom incerca sa ne apropiem de el,ptr ca v-om fi toxici!Asta se cheama "APOCALIPSA'',ne otravim uni pe altii!Multa sanatate!

annabellavali

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns!asta e romania!

Liliana200

acum 11 ani

Pesticidele, ingrasamintele as spune ca reflecta mai mult stilul de viata occidental, capitalist, nu neaparat pe cel romanesc. Cele mai periculoase, din acest punct de vedere, sunt fructele si legumele care nu sunt de sezon, cele din import.

bob

acum 11 ani

Da poti,dar mai probabil sa fii alergica la chimicalele cu care acestea sunt conservate,coapte,inrosite,etc.Incearca cu rosii numai de la producator cunoscut si cinstit care nu foloseste tot felul de chimicale.

annabellavali

acum 11 ani

multumesc bob pt raspuns