acnnea

Alergii

Postata de cornelia138 cu 12 ani in urma.

buna ziua doresc sa stiu daca pentru accneie este buna si vitamania A ,eu am mai citit pe net si mi sa zis ca este oare cum buna astept rasp dumneavoastra

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Două vitamine sunt eficiente în tratarea acneei – vitamina A şi vitamina B3. Tratamentul trebuie sa cuprindă un aport de 100 mg vitamina B3, de 3 ori pe zi, şi 50.000 UI de vitamina A, de 3 ori pe zi. De asemenea, se recomandă şi administrarea vitaminei E, de 400 mg, o dată pe zi.
Acest tratament trebuie urmat timp de o lună.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in functie de tipul si severitatea acneei, si tratamentul poate sa difere. daca tratamentul cu vitamine nu are efect in 1-2 luni iar acneea este severa, trebuie sa luati in considerare un consult dermatologic pentru un tratament adecvat. pentru mai multe detalii despre aceste tratamente, va recomand acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Acneea/tratamente-eficiente-pentru-acnee_7495

va urez o zi buna