Un paharel de vin sau tuica pe zi, afecteaza semnificativ ficatul

Alcoolism

Postata de Cathalin cu 11 ani in urma.

Intrebarea mea, vine mai mult ca o nelamurire, deoarece nu stiu sigur, daca afecteaza sau nu, un paharel de vin sau palinca, dupa ce am mancat, din cate am auzit eu ajuta circulatia, dar sincer nu stiu ce sa zic. N-as vrea sa ma trezesc dupa un an cu ficatul praf, sau mai rau, sa ma trezesc ca am devenit alcolic fara sa-mi dau seama.

Astept raspunsuri, dar si pareri.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Depinde de cantitatea de alcool consumata; daca este doar "un paharel", nu dauneaza .
Este bine sa efectuati periodic ( la 6 luni) analize de laborator, ecografie abdominala.

Cathalin

acum 11 ani

bine de stiu aprp daca bei pentru mult timp 1 luna sau
1 an care pot fi efectele secundare daca esti cumpatat?

constatare

acum 10 ani

daca iei medicamente zilnic,daca fumezi zilnic,daca mananci dulciuri sau bei cola zilnic,daca bei cafea zilnic ,ce se intampla? Faci dependenta.Asa este si cu alcoolul.Consumul zilnic se numeste tratament,astfel,este cel mai periculos.Picatura zilnica si ficatul,pancreasul la un moment dat se imbolnaveste.Redu alcoolul,fa o pauza de 2 luni ,daca vrei sa ai o sanatate buna.Ai senzatia de nevoie? este dependenta.Daca doresti sa te ajut,scrie-mi la adresa de yahoo ,vitaguard,aminteste-mi intrebarea ta si vom gasi solutii
bafta